IITIS PAN dołączył do projektu pt. „Wiarygodna elektronika dla aktywnych systemów przyszłości" (ReACTIVE Too). Projekt jest realizowany w ramach międzynarodowego programu HORYZONT 2020 w ramach działań „Maria Skłodowska-Curie" (MSCA). Jego celem jest prowadzenie badań nad projektowaniem niezawodności systemów elektronicznych, obejmując wprowadzenie zwinnego cyklu rozwoju sprzętu z technikami wirtualnymi, co pozwoli wspierać walidację aktywnych systemów bezpieczeństwa.
Projekt ReACTIVE Too łączy unikalny zespół członków akademickich i przemysłowych, tworząc ścisłą konfederację w celu sprostania wyzwaniom związanym z niezawodnością i przyszłym rozwojem systemów elektronicznych. Organizacje europejskie z Finlandii, Francji, Polski i Wielkiej Brytanii uczestniczą w projekcie, dostarczając zarówno jednostki przemysłowe, jak i akademickie.
IITIS PAN włączy się w realizację projektu (w ramach WP1, WP2, WP3, WP4), w zadaniach związanych z prognozowaniem i niezawodnością systemów elektronicznych wdrożonych w aplikacjach użytkowych oraz bezpieczeństwa. IITIS będzie odpowiedzialne za analizę danych dotyczących degradacji i awarii systemów elektronicznych. Będzie to obejmować opracowanie modeli degradacji opartych na metodach fizyki awarii (Physics of Failure, PoF). IITIS uczestniczyć będzie w zadaniach związanych z symulacjami, w tym metodami elementów skończonych. Symulacje te mają na celu m.in. optymalizację wydajności energetycznej. ITIS będzie uczestniczyć w organizacji warsztatów i seminariów, mających na celu zastosowanie metod głębokiego uczenia, a także dotyczących niezawodności materiałów i systemów elektronicznych. Warsztaty te będą wspierać wymianę wiedzy i doświadczeń między uczestnikami projektu.
WP1: Projektowanie pod kątem niezawodności (DfR) systemów bazujących na elektronice (EBS) wdrożonych w aplikacjach poprawiających wygodę i bezpieczeństwo użytkownika.
WP2: Inteligentne tkaniny do zastosowań w motoryzacji i życiu wspomaganym przez otoczenie.
WP3: Projektowanie, modelowanie i charakterystyka piezoelektrycznych wibracyjnych odbiorników energii (PiVEH).
WP4: Prognostyka i niezawodność systemów bazujących na elektronice (EBS) wdrożonych w aplikacjach wygody i bezpieczeństwa użytkownika oraz życiu wspomaganym przez otoczenie.
___________________________________________________________
Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach:
PROJEKTY MIĘDZYNARODOWE WSPÓŁFINANSOWANE
Numer umowy 5872/H2020/2024/2
Dofinansowanie: 468 868 PLN
Całkowita wartość: 937 601 PLN
Data podpisania umowy: grudzień 2024
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu HORYZONT 2020
Numer umowy AMD-871163-22
Dofinansowanie: 96 600 EURO